Impella v přímém přenosu

24. 4. 2018

V neděli 22.4. 2018 naše divize IRK poskytovala klinickou podporu u kardiologického výkonu, který byl prezentován jako tzv. “live case“ (operace v přímém přenosu) v rámci celosvětově významného 21. ročníku Pražského ablačního workshopu, který se konal ve dnech 21.-24.4. 2018 v Ústavu molekulární genetiky AV ČR. Tohoto workshopu, který pořádá klinika kardiologie IKEM a nemocnice Na Homolce, se každoročně účastní přední čeští a zahraniční odborníci v oboru kardiologie- arytmologie.


Jednalo se o elektrofysiologický výkon radiofrekvenční ablace komorové tachykardie na katetrizačním pracovišti nemocnice Na Homolce, při kterém je pomocí elektro-anatomického 3D mapovacího systému vytvořen 3D model levé srdeční komory, který dává lékařům vizuální představu o tvaru daného srdečního oddílu pacienta a umožní jim identifikovat zdroje vzniku život ohrožujících komorových arytmií. Následně je do jednotlivých míst v srdci, určených  dle vytvořeného 3D modelu, aplikována radiofrekvenční (tepelná) energie za pomoci tzv. ablačního katetru, zavedeného přes tříslo do srdce. Tím dojde ke zničení nebezpečných zdrojů arytmií. 


Během tohoto  těžkého zákroku byla využita naše Impella CP, která zajišťovala hemodynamickou podporu ve chvílích, kdy bylo potřeba nebezpečnou arytmii vyvolat a ponechat jí několik minut běžet, proto, aby lékaři mohli s co největší přesnosti místo vzniku arytmie identifikovat a zničit. Jelikož výkonnost pacientova srdce byla po prodělání rozsáhlého infarktu myokardu velmi snížena, bez srdeční podpory by došlo ke kritickému poklesu krevního tlaku a nedostatečnému okysličování důležitých orgánů, hlavně mozku.


Náročný výkon, který byl úspěšně dokončen, trval téměř pět hodin a prováděl jej primář Kardiologického oddělení nemocnice Na Homolce prof. MUDr. Petr Neužil, CSc., FESC spolu s prof. MUDr. Vivekem Reddym, lékařem z The Mount Sinai Hospital, New York, USA a s vedoucím lékařem multifunkční katetrizační laboratoře nemocnice Na Homolce MUDr. Janem Petrů. Impella tak i v České republice rozšířila své možnosti využití, kromě zavedených indikací pro použití u rizikových koronárních intervencí a u kardiogenního šoku, také u ablací hemodynamicky nestabilních komorových tachykardií.

Divize IRK