Muzeum RAF v Polici

6. 9. 2017

Jedním z dlouhodobých projektů Czech Spitfire Clubu, je vytvoření muzea RAF. V České republice najdete již lokální expozice s touto tematikou, ale Muzeum Air Marshala RAF Karla Janouška, KCB v Polici (nebo také Muzeum RAF v Polici) u Moravských Budějovic se pyšní tím, že je první svého druhu díky celostátnímu dosahu a významu. Slavnostní otevření proběhlo 17. června 2017.

Cílem tohoto projektu není pouze zajištění chodu a rozvoj dlouhodobé expozice, ale hlavně umístnění medailonků všech zhruba 2500 čs. příslušníků RAF. Zachovat vzpomínku na ty, kteří v období 2. světové války vstoupili do britského Královského letectva, aby bojovali za naši svobodu, ať už v řadách pilotů, osádky či pozemního personálu.

PROMEDICA PRAHA GROUP, a. s. podporuje činnosti Czech Spitfire Clubu a otevření muzea není výjimkou, a tak jsme se vydali na kratší návštěvu za předsedou klubu panem Zdeňkem Sadeckým. Navštívili jsme muzeum, kde se nám dostalo bez pochyby nejlepšího výkladu o vystavených exponátech. Pan Sadecký je vskutku odborník a dokáže si získat posluchače.

Při této příležitosti jsme navštívili také jihlavské letiště, kde jsme měli možnost se podívat na letoun Piper L-4. Druhým dlouhodobým projektem Czech Spitfire Clubu, který podporujeme, je sestrojení plně funkčního letadla tohoto typu. Více technických parametrů a fotografií si můžete prohlédnout zde.

Plný kalendář i slova pana Sadeckého dokazují, že Czech Spitfire Club opravdu nezahálí. V sobotu 26. 8. se v Křivsoudově konal Den české historie. Akce, jejíž motto znělo, Zastavte tyrana!, byla vedena v duchu 75. výročí útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Program byl opravdu pestrý. Centrum české historie vystavilo velkoformátové obrazy na motivy knižní trilogie Jaroslava Čvančury. Díky účasti Armády České republiky, si účastníci mohli prohlédnout vojenskou techniku i polní kuchyni. Opravdovým lákadlem pak byly seskoky parašutistů z vrtulníku a akční bojové scény (zatýkání odbojářů, střety s Gestapem).

Váženým hostem celé akce byla paní Jarmila Doležalová, rozená Šťulíková (71 let), která jako dítě přežila nacistické řádění v obce Ležáky. Ve 3 letech byla odvezena do Německa na převýchovu. Po válce se však vrátila zpět do rodné země. Naše kolegyně Marcela Kratochvílová měla možnost se s touto starší dámou setkat a krátce pohovořit.

Czech Spitfire Club organizuje nebo se účastní během roku opravdu chvályhodného počtu akcí. Proto neváhejte s návštěvou některé z nich nebo s výletem do muzea v Polici na Třebíčsku.