Ve dnech 9.–12.dubna 2025 se Divize diabetologie zúčastnila 61. Diabetologických dnů, které se konaly v malebném prostředí Luhačovic. Pořadatelem byla Česká diabetologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně ve spolupráci s Galen Symposion.
Tento významný kongres jsme podpořili jako partneři. Naše produkty pro selfmonitoring glykémie jsme prezentovali prostřednictvím stánku. Propagovali jsme systém pro selfmonitoring glykémie Contour – glukometry Contour Plus ONE a Elite včetně aplikace pro chytré mobilní telefony a webové aplikace GlucoContro online, pro pacienty, partnery v péči a především profesionální verzi pro ambulance. Tato bezplatná řešení jsou u svých uživatelů ve velké oblibě. U glukometrů jde především o přesnost a jejich jedinečné funkce. Webové a mobilní aplikace pro správu a hodnocení dat si získávají stále více zájemců pro svou přehlednost, jednoduchost a servisní podporu. Tyto vlastnosti vzbuzují stále velký zájem mezi lékaři a přivedly na stánek i další nové zájemce o spoluprací z ordinací diabetologů a internistů.
Součástí kongresu byla také konference sester, která nabídla praktický program zaměřený na sdílení reálných zkušeností z praxe. Promedica podpořila účast řady sester z diabetologických ambulancí, což významně přispělo k jejich dalšímu vzdělávání a rozvoji.
Naše účast na této prestižní akci byla skvělou příležitostí k posílení naší pozice v oblasti diabetologie a k navázání nových kontaktů. Děkujeme všem, kteří nás na stánku navštívili, a těšíme se na další spolupráci při zavádění našich nových produktů do praxe.
Divize Diabetologie
Ve dnech 10. a 11. dubna 2025 proběhlo v ikonické hale Gong v ostravské oblasti Dolní Vítkovice mezinárodní sympózium DSSO – Degenerative Shoulder Symposium Ostrava. Odborná akce byla zaměřena na problematiku degenerativních onemocnění ramenního kloubu, a to zejména na:
• masivní ruptury rotátorové manžety a možnosti jejich léčby,
• ireparabilní léze a jejich moderní řešení,
• reverzní náhrady ramenního kloubu – volbu typů protéz, délek dříků a přístupy k předoperačnímu plánování,
• řešení glenoidálních defektů a nové chirurgické techniky.
Během dvou intenzivních dnů zazněly desítky přednášek a případových studií od předních českých i zahraničních specialistů. Účastníci ocenili především možnost sdílení praktických zkušeností, inovativních přístupů a aktuálních trendů v oblasti ramenní chirurgie.
Součástí programu byly také interaktivní bloky, živé diskuse a prostor pro výměnu poznatků mezi ortopedy, traumatology, fyzioterapeuty a dalšími odborníky. Sympózium tak nabídlo nejen hodnotné vzdělávací příležitosti, ale i prostor pro navázání nových profesních kontaktů.
Promedica byla hrdým partnerem této inspirativní události. Děkujeme všem účastníkům za účast a aktivní zapojení.
Divize Ortopedie

S potěšením oznamujeme úspěšnou klinickou instalaci dalšího chirurgického robotického systému CMR Versius v České republice. Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, konkrétně I. chirurgická klinika, se stala druhým pracovištěm v zemi, které se vydalo cestou roboticky asistované chirurgie s využitím systému CMR Versius.
V uplynulých třech měsících jsme dokončili školení prvních tří skupin specializovaných chirurgů a zdravotních sester a podpořili je při prvních výkonech na operačním sále. V následujících měsících se těšíme na zavedení pravidelného programu robotické chirurgie, který bude zahrnovat břišní, kolorektální, hrudní a hepatopankreatobiliární operace.
Rádi bychom vyjádřili upřímné poděkování:
- prof. MUDr. Zdeňku Krškovi, DrSc. – přednostovi kliniky,
- doc. MUDr. Davidu Hoskovcovi, Ph.D. – přimáři oddělení,
- doc. MUDr. Janu Ulrychovi, Ph.D. – vedoucímu robotického programu,
a všem obětavým chirurgům, zdravotním sestrám a biomedicínským inženýrům, kteří se zasloužili o tento významný milník.
Zvláštní poděkování patří týmu Professional Education CMR za jejich neocenitelnou podporu.
Těšíme se na plodnou spolupráci mezi klinikou a CMR, která bude dále rozvíjet obor robotické chirurgie v našem regionu.
Divize Zdravotnických technologií
Dne 2. dubna 2025 se na Pražském hradě uskutečnil Den zdraví, jehož cílem bylo podpořit prevenci a zvýšit povědomí o zdravotních rizicích mezi zaměstnanci Pražského hradu, včetně bezpečnostních složek. Akce proběhla ve spolupráci Hlasu onkologických pacientů s kanceláří Správy Pražského hradu a zapojily se do ní přes tři desítky pacientských organizací, mezi nimi i Aliance pacientů s diabetem ČR.
Jedním z prvků programu bylo preventivní měření glykémie, které podpořila naše divize diabetologie. Ta poskytla glukometry Contour Plus Elite a proužky na měření Contour Plus, čímž podpořila aktivní přístup k prevenci diabetu. Kromě měření glykémie měli účastníci možnost podstoupit test hladiny cholesterolu, kontrolu funkce ledvin a analýzu složení těla na přístroji InBody. Účastníkům pak bylo na posouzení výsledků k dispozici několik konzultantů z řad lékařů a edukátorů.
Akce byla skvělou příležitostí, jak upozornit na důležitost pravidelných preventivních vyšetření, která mohou včas odhalit zdravotní komplikace a přispět ke zlepšení celkové kondice. Aliance pacientů s diabetem ČR v rámci dne aktivně informovala o diabetu, prevenci a možnostech léčby, čímž přispěla k osvěte mezi účastníky. Měli jsme jedinečnou příležitost komunikovat problematiku diabetu a pacientů s diabetem i s panem prezidentem a jeho manželkou.
Jsme rádi že jsme mohli být součástí společenství realizující důležité preventivní programy.
Divize Diabetologie

Dne 4. 3. 2025 se ve FNUSA uskutečnila Celostátní pracovní konference zdravotnických laborantů na téma LABORATORNÍ DIAGNOSTIKA U ONEMOCNĚNÍ LEDVIN. Odborný program byl sestaven tak, aby přehledně co nejlépe podchytil onemocnění ledvin a močových cest, včetně patologických změn. Na to navazovaly přednášky na specializované metody v laboratorní diagnostice, které napomáhají odhalit tato závažná onemocnění.
Část odborných sdělení byla vyloženě zaměřena i na laboratorní techniku pro včasné vyšetření ledvin, které může předejít jejich nenapravitelnému poškození. Paní Blanka Šajbenová z OKB FNUSA prezentovala na téma Močový sediment, kde se vyjádřila k močové lince i její špičkové technologii společnosti Sysmex, kterou dodala do uvedené laboratoře naše společnost.
Závěr konference patřil Ústavu soudního lékařství – toxikologické laboratoři, kde byla rozebrána problematika skupiny škůdců z rostlinné říše poškozující ledviny.
Divize Diagnostika
Tradiční kongres lékařů a sester, kteří se věnují léčbě diabetu nejzranitelnějších pacientů od bezbranných kojenců až po vzdorovité adolescenty, se konal od pátku do soboty 21. – 22. března v Pražském Hotelu DUO. Byly prezentovány výsledky nových studií a zkušenosti velkých center i menších ambulancí. Především byla často zmiňována nutnost individuálního přístupu nejen k pacientům, ale i rodičům širším pojetím problematiky. Nejde jen o léčbu samotného diabetu jako u dospělých, ale o nutnost zabezpečení zdravého růstu, rozdílných možností rodinného zázemí a s tím spojené edukace a pochopení problematiky.
Naše společnost je vnímána jako významný a spolehlivý partner selfmonitoringu glykémie glukometrem. Ten je stále, i v době senzorů, nezbytným ověřovacím prvkem kontinuální, nebo okamžité monitorace glykémiie (CGM/FGM). Pacienti s diabetem 1. typu mají stále měření glukometrem za základní pilíř terapie. Je řada případů, kdy tito pacienti (nebo pečující osoby) senzorické měření z nejrůznějších důvodů odmítají a stále preferují glukometry.
Program se věnoval časným fázím diabetu a možnostem preventivní léčby na oddálení manifestace diabetu, komplikacím, praktickým strategiím edukace a léčby, se zaměřením na adolescentní diabetes a technologiím.
V závěru byly prof. Šumníkem prezentovány výsledky Sweet stud group které dosahují jednotlivá centra pečující o děti s DM (136 center z 59 zemí napříč světadíly). Výsledky prokazují přímou souvislost s dosaženou úrovní kompenzace a dostupností technologií pro řízenou léčbu diabetu (monitorace glykémie, kontinuální monitorace glykémie, inzulínové pumpy a chytrá inzulínová pera).
V letošním roce byla zaznamenána rekordní účast 191 lékařů a sester z celé republiky a my jsme rádi, že můžeme tuto velmi přínosnou vzdělávací akci podporovat.
Divize DIABETOLOGIE
Dne 19. 3. 2025 se uskutečnila konference laboratorní medicíny v Mostecké nemocnici pod názvem Bez laboratoře se neobejdete VIII. Pořadatelem a garantem této akce bylo Oddělení laboratorního komplementu Nemocnice Most, o.z. Krajské zdravotní.
Odborný program byl seřazen do tří bloků, ve kterých se prolínalo několik témat. Z hlavních témat bychom chtěli vypíchnout problematiku testování hepatitidy, dále pak laboratoř versus sepse, lékové interakce u pacientů nebo například analýza extracelulární tekutiny mozku či monitoring hladin léčiv v psychiatrii.
Konference se zúčastnilo cca 150 odborníků a lékařů, převážná část z Ústeckého kraje. Akce byla sponzorována 12 společnostmi včetně naší účasti. Nechyběly rovněž naši obchodní partneři Roche a Sysmex.
Divize Diagnostika
Dne 30. ledna 2025 se v Plzni konalo ramenní sympozium na téma „Současné trendy artroskopických rekonstrukčních operací a fyzioterapie ramena nejen u sportovců“, špičkové setkání odborníků na chirurgii a rehabilitaci ramene.
Dokonale organizované sympozium pod vedením prof. MUDr. Petra Zemana, Ph.D., MBA přivedlo do Plzně přední české i zahraniční specialisty na chirurgii a rehabilitaci ramene. Hlavním tématem byly nejnovější pokroky v rekonstrukci rotátorové manžety, inovativní chirurgické techniky, strategie rehabilitace a dlouhodobé výsledky léčby pacientů.
Jedním z vrcholů akce byla účast významných českých odborníků i mezinárodních řečníků, mezi nimiž vystoupili Dr. Ion-Andrei Popescu, M.D., MHBA, Dr. Markas Fiodorovas a Dr. Jakub Stefaniak. Ti se podělili o své zkušenosti s artroskopickými technikami při řešení masivních ruptur rotátorové manžety, nestability ramene a využitím virtuální reality v ortopedické chirurgii.
Velký zájem vzbudila také prezentace MUDr. Radima Kaliny, Ph.D., který představil Regeneten- bioinduktivní implantát a jeho přínos pro hojení rotátorové manžety a zlepšení výsledků léčby pacientů.
Hlavními partnery sympozia byly společnosti Promedica a Smith+Nephew, které akci podpořily a přispěly k jejímu úspěchu.
Divize Ortopedie
Ve dnech 28. – 31. ledna 2025 proběhl v Ostravě již 27. ročník Colours of Sepsis, kde naše společnost nesměla chybět. Konference se zúčastnily divize Intenzivní medicína, Intervenční urologie a venózní terapie a Spotřební zdravotnický materiál.
Divize intenzivní medicíny v letošním roce prezentovala především nové centrální žilní katetry ABLE a novinky v systému hrudního sání SINAPI. O tyto produkty byl zájem nejen ze strany sester, ale i lékařů napříč obory (ARO, Chirurgie, Urgent a další). Mezi dalšími prezentovanými produkty byly: hrudní trokary, uzavřený systém odsávání a produkty péče o dutinu ústní.
Divize spotřebního zdravotnického materiálu využila příležitosti a představila rozšířené portfolio jednorázových nástrojů a nově zařazené položky jako jsou předplněné stříkačky fyziologickým roztokem.
A divize intervenční urologie a venózní terapie představila portfolio midline, picc a šetrné bezstehové fixace belgické firmy Bedal FlexGrip. S těmito šetrnými fixacemi je možné zajistit od žilních katetrů, drénů, močových katetrů, nefrostomie, epicystostomie… do portfolia také nově zařazené proplachové stříkačky.
V letošním roce nás opět navštívilo opravdu velké množství účastníku, z kongresu si odnášíme spoustu nových kontaktů a těšíme se na další ročník.
Divize IM, SZM a IUVT
foto © Promedica, Sanopharm